Rok szkolny za pasem, a stan szkolnego boiska pozostawia wiele do życzenia? – Najważniejsze, to zapewnić młodzieży bezpieczeństwo. Wśród kilkunastu warunków bhp stawianych najczęściej szkolnym boiskom, na pierwszym miejscu wymieniane jest ich właściwe ogrodzenie. Jego trzy podstawowe parametry to: wysokość, brak ostrych krawędzi i wytrzymałość.
WysokośćPozwala ochronić okoliczne szyby oraz zdrowie młodych piłkarzy. Już ogrodzenia o wysokości powyżej 6 czy 7 metrów skutecznie działają na wyobraźnię młodzieży i ograniczają wypadkowość (chęć pójścia na skróty). Warto przypomnieć, że często do nieszczęścia dochodzi, kiedy któryś z młodych adeptów sportu postanawia skrócić drogę i przeskoczyć przez otaczającą boisko siatkę. Wysokie ogrodzenie minimalizuje takie ryzyko. Piłkochwyty (wysokie ogrodzenia dla boisk) przydają się nie tylko za bramką. Jeśli boisko położone jest przy ulicy bądź w bezpośrednim sąsiedztwie budynku – wysokość ogrodzenia będzie mieć kardynalne znaczenie także wzdłuż linii bocznych boiska. Producenci dostarczają piłkochwyty o wysokości do nawet 16 metrów.
Brak ostrych krawędzi
Śruby wystające od wewnętrznej strony ogrodzenia i ostre krawędzie – w zasadzie dyskwalifikują produkt. Po prostu można się o nie skaleczyć. Wady tego typu łatwo wychwycić na etapie zamówienia, dokładnie przeglądając dokumentację. O wiele trudniej przewidzieć jak ogrodzenie wyglądać będzie po kilku miesiącach eksploatacji. Niejednokrotnie ostre krawędzie pojawiają się, gdy od uderzeń piłką zniszczeniu ulega siatka lub panel ogrodzeniowy. Dzieje się tak, gdy piłkochwyty zbudowane zostały z najtańszej siatki lub źle zgrzanych prętów. Dlatego choć ich wyboru nie ułatwia ustawa o zamówieniach publicznych (kryterium najniższej ceny), to bezpieczniejsze w eksploatacji okazują się solidne panele produkowane specjalnie pod kątem ogradzania boisk piłkarskich, przetestowane na Orlikach i boiskach Ekstraklasy czy Bundesligi. Istnieje możliwość uwzględnienia tego kryterium w projekcie architektonicznym i zaznaczenia w dokumentacji przetargowej.
Wytrzymałość
Aby ogrodzenie posłużyło trochę dłużej niż jeden rok szkolny, musi być także odporne na warunki atmosferyczne. Piłkochwyty powinny być zatem ocynkowane lub pomalowane metodą proszkową – technologie te najdłużej zabezpieczą je przed korozją. Z rynkowych ciekawostek warto wymienić piłkochwyty Legi Ballfang, wyposażone w gumowe tłumiki drgań. Rozwiązanie to nie tylko amortyzuje siłę uderzenia, ale i redukuje powstający w ten sposób hałas. Ogrodzenia boisk są najbardziej narażone na częste uderzenia (piłką), a tym samym na znacznie większe niż podczas zwyczajnych zastosowań obciążenia. Cechują się one krótkotrwałym działaniem sił o znacznej wartości oraz występowaniem drgań o niskich częstotliwościach (rzędu kilku Hz). System Legi Ballfang posiada certyfikat TÜV w zakresie wibroizolacji akustycznej.
A może siatka polipropylenowa?
Innym rozwiązaniem zaprojektowanym specjalnie z myślą o boiskach, są miękkie piłkochwyty z siatki polipropylenowej. Są ciche i niedrogie, jednak zdecydowanie mniej wandaloodporne. Nie do końca nadają się do ogrodzenia boiska, które miałoby być jednocześnie ogrodzeniem zewnętrznym (od strony ulicy). W przypadku wyboru tej technologii, warto zwrócić uwagę na grubość sznurków (co najmniej 5 mm), gdyż to od niej zależeć będzie wytrzymałość piłkochwytu.
Rekomendacja: jeśli panel ogrodzeniowy (rozwiązanie na lata) to Ballfang, jeśli siatka to polipropylenowa.
Link do strony artykułu: https://uww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/jak-ogrodzic-szkolne-boisko